Banjalučki "Celex", HPK iz Draksenića, zvornička "Alumina" i Rafinerija ulja Modriča jedina su četiri preduzeća u RS koja su od Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH dobila statuse odobrenog i ovlaštenog distributera, što su procedure koje izvozno orijentisanim firmama otvaraju mogućnost bržeg i jednostavnijeg carinjenja. Firme koje dobiju ova dva statusa imaju mogućnost da u krugu svoje firme završe sve carinske procedure, čime se smanjuju troškovi poslovanja i carinjenja, ubrzava protok robe i stvara bolja saradnja privrednih subjekata s UIO. Preduzeća koja dobiju status ovlaštenog izvoznika na svojim fakturama prilažu potvrde o domaćem porijeklu robe, koji ih automatski oslobađa obaveze da pribavljaju sertifikate o porijeklu robe EUR 1. Ovime je pojednostavljena procedura, preduzeća ne moraju da plaćaju administrativne takse i smanjuju troškove poslovanja. Firme koje imaju status odobrenog izvoznika mogu da carine robu u krugu svog preduzeća, što je takozvano kućno carinjenje.
Banjalučki "Celex", HPK iz Draksenića, zvornička "Alumina" i Rafinerija ulja Modriča jedina su četiri preduzeća u RS koja su od Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH dobila statuse odobrenog i ovlaštenog distributera, što su procedure koje izvozno orijentisanim firmama otvaraju mogućnost bržeg i jednostavnijeg carinjenja.
Firme koje dobiju ova dva statusa imaju mogućnost da u krugu svoje firme završe sve carinske procedure, čime se smanjuju troškovi poslovanja i carinjenja, ubrzava protok robe i stvara bolja saradnja privrednih subjekata s UIO.
Istaknuto je to na jučerašnjem seminaru na temu "Pojednostavljenja u izvoznom postupku", održanom u Privrednoj komori RS, koji je izazvao veliku zainteresovanost domaćih privrednika.
"Preduzeća koja dobiju status ovlaštenog izvoznika na svojim fakturama prilažu potvrde o domaćem porijeklu robe, koji ih automatski oslobađa obaveze da pribavljaju sertifikate o porijeklu robe EUR 1. Ovime je pojednostavljena procedura, preduzeća ne moraju da plaćaju administrativne takse i smanjuju troškove poslovanja", rekla je Aleksandra Bijelić, sekretar Udruženja tekstila koža i obuća u Privrednoj komori RS.
Ona je objasnila da firme koje imaju status odobrenog izvoznika mogu da carine robu u krugu svog preduzeća, što je takozvano kućno carinjenje.
Na skupu je istaknuto da dobijanje tih statusa nije komplikovano. Da bi se dobio status ovlaštenog izvoznika potrebno je deset izvoznih transakcija mjesečno, a UIO ide u smjeru smanjenja tog broja.
Predrag Zgonjanin, direktor banjalučkog "Celexa", fabrike papirne konfekcije koja izvozi 80 odsto svojih proizvoda, koja je prva dobila statuse ovlaštenog i odobrenog distributera, rekao je da zbog tih statusa godišnje samo na prevozu uštede preko 200.000 KM.
"Ovakav status je mnogo ubrzao naše izvozne procedure, smanjio troškove prevoza, ali imamo i mnogostruke indikrektno olakšice", rekao je Zgonjanin.
Snježana Disić, iz "Unis fabrike cijevi" iz Dervente, koja je isključivo orijentisana na izvoz u zemlje EU i regiona, istakla je da će ova kompanija uskoro aplicirati za njihovo dobijanje stausa ovlašetnog i odobrenog distributera.
"On znači veliku uštedu, jer mi preko granice svaki dan šaljemo po 25 kamiona dnevno. Do sada smo imali veliki broj problema zbog naše udaljenosti cainske ispostave, tako da će nam opcija kućnog carinjenja umnogome olakšati posao", rekla je Disićeva.